Peeling

Peeling

<p>Kimyasal peeling yüzeysel ve derin olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır:<br />  </p>

Kimyasal peeling yüzeysel ve derin olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır:

Meyve asitleri ile yapılan yüzeysel kimyasal peeling, Fenoller ve triklor asetik asitler (TCA) kullanılarak gerçekleştirilen derin kimyasal peeling. 

Yüzeysel kimyasal peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA'lar) dir. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır. 

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA'lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.
Biz hem AHA hem de BHA içeren yüzeysel kimyasal peeling işlemlerini uygulamaktayız. Böylece, cildin üst tabakası soyulurken ince çizgilerin azaltılması (cildin yenilenme süreci de) başlatılmış oluyor. Ayrıca, hastalara evde kullanması için glikolik asit içeren benzer kozmetik ürünler vererek işlemin etkisi de kuvvetlendirilir. Peeling süresi arttıkça, cildin pH düzeyi azaldıkça ve peeling konsantrasyonu arttıkça işlemin etkinliği de artmaktadır. 

Peeling işlemi süresince ve sonrasında belli bir süre güneşten ve solaryumdan korunmak gerekmektedir. Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan peelingler ise derin lekelerin ve izlerin tedavisinde kullanılabilecekleri gibi kırışıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu amaçla triklor asetik asit (TCA) ve fenol uygulanmaktadır. TCA konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir.

ONAM FORMU

Bu operasyona ait onam formu için tıklayınız