Meme Küçültme

Meme Küçültme

<p>İkincil cinsel özelliklerden olan memeler, kadınlarda hem annelik hem de estetik bağlamında oldukça önemlidir. Süt bezlerinin ve süt kanallarının bulunduğu yumuşak dokulardan oluşan meme organı; çeşitli nedenler ile farklı yakınmalara yol açabilmektedir.</p>

İkincil cinsel özelliklerden olan memeler, kadınlarda hem annelik hem de estetik bağlamında oldukça önemlidir. Süt bezlerinin ve süt kanallarının bulunduğu yumuşak dokulardan oluşan meme organı; çeşitli nedenler ile farklı yakınmalara yol açabilmektedir. Bunlardan biri de memelerin büyük olmasıdır.

Meme Küçültme Ameliyatına Başvurma Nedenleri Nelerdir?

Meme ölçüsü her kadında farklı olabilmektedir. Bunun nedeni de genetik ve/veya hormonal faktörler, yaşam tarzı gibi durumlar ile açıklanabilmektedir. Bazı kadınlarda genetik nedenler ile memenin aşırı büyük olması problemi yaşanırken bazı kadınlarda hormonal nedenler etkendir. Bununla birlikte sık kilo alıp verme ve gebelik sonrası dönemlerde de memenin büyük olması problemi yaşanmaktadır.

Kadında dişiliği ön plana çıkaran meme organının estetik açıdan vücut ölçüleri ile uyumlu olması beklenmektedir. Memenin çok küçük olması ya da çok büyük olması estetik kaygılara yol açabilmektedir. Ancak memenin büyük olması estetik kaygıların yanı sıra günlük yaşam içinde çeşitli yakınmalara da yol açabilmektedir. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bel, boyun ve sırt ağrısı
  • Kıyafet seçiminde zorluk
  • İstenilen sportif ya da fiziksel aktiviteyi gerçekleştirememe
  • Meme alt çizgisinde pişik
  • Meme bölgesinde aşırı terleme
  • Büyümenin yanı sıra sarkmalar yaşanması
  • Postür bozukluğu

Meme Küçültme Ameliyat Süreci

Meme küçültme uygulaması cerrahi bir işlemdir. Bu uygulama ile meme istenilen ölçüye kavuşturulmakta ve hastanın yaşadığı günlük şikayetlerin ve estetik kaygılarının ortadan kalkması sağlanmaktadır. Meme küçültme ameliyatında memede bulunan fazla doku çıkarılmaktadır. Aynı zamanda açılan kesiler; zamanla eriyen dikişler ile kapatılmaktadır. Pek çok kadın meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı; merak etmektedir. Elbette ki doku bütünlüğünün bozulması sonucunda ameliyat sonrasında minimal düzeyde iz kalabilmektedir. Ancak ameliyatı gerçekleştiren cerrahın dikiş uygulamasını nitelikli bir şekilde gerçekleştirmesi sonucunda izler geçen zaman içinde zor görülecek şekilde azalmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde sigara kullanılıyorsa bırakılması ya da mümkün olduğunca azaltılması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, dengeli ve sağlıklı beslenilmesi de ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanabilecek doku nekrozu, enfeksiyon ve kanama gibi risk faktörlerinin önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirilebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında pek çok kadın emzirme dönemini problemsiz bir şekilde yaşamaktadır. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte meme dokusunun yapısına, doktorun becerisine ve meme ölçüsünün ne kadar küçültüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi planlama sürecinde bu konu mutlaka doktor ile ayrıntılı bir şekilde konuşulmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasında herhangi bir olağandışı durum yaşanmadığı sürece hastanede 1 gün kalınmaktadır. Ameliyat sonrasında vücut içerisinde biriken sıvının dışarı atılmasını sağlayan drenler ihtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılabilmektedir. Bununla birlikte hastaya özel olarak geliştirilmiş medikal sutyen giydirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle 1 hafta evde istirahat süresi yeterli olmaktadır. Bu dönem sonrasında hasta günlük yaşamına dönmeye başlayıp, hafif işlerde çalışabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında doktor önerilerinin dışına çıkılmaması, reçetedeki ilaçların kullanımının aksatılmaması ameliyatın başarısı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda yaklaşık 2 ay ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerektiği de unutulmamalıdır.

İyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte hastadaki duruş bozuklukları önemli derecede yok olacak ve yaşam kalitesi yükselecektir. Bu nedenle uzmanlar meme küçültme ameliyatına başvurmanın ertelenmemesi gerektiğini savunmaktadır.