Kaz Ayaklarının Giderilmesinde Botox

Kaz Ayaklarının Giderilmesinde Botox

<p>Kaz ayakları; göz çevresindeki kırışıklıkları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Yaşlanma ile birlikte artış gösteren kaz ayakları hem kadınlarda hem de erkeklerde estetik kaygılara yol açmaktadır. Kaz ayakları günümüzde botox ile giderilebilmektedir.</p>

Kaz ayakları; göz çevresindeki kırışıklıkları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Yaşlanma ile birlikte artış gösteren kaz ayakları hem kadınlarda hem de erkeklerde estetik kaygılara yol açmaktadır. Kaz ayakları günümüzde botox ile giderilebilmektedir.

Güzellik kavramı; uygarlık tarihi boyunca gençlik, dirilik ve pürüzsüzlük ile bağdaştırılmaktadır. İnsanlar her dönemde, dönemin teknik olanakları doğrultusunda farklı güzellik yöntemleri geliştirmiş ve uygulamışlardır. Teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile birlikte modern tıp çağını yaşadığımız bu dönemde ise güzellik; estetik cerrahi ve ameliyatsız estetik yöntemleri ile sağlanabilmektedir. Botox da ameliyatsız estetik yöntemlerinden biri olarak günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. 

Botox Nedir?

Tıp literatüründe botulinum toksin olarak tanımlanan botox bir tür bakteriyel proteindir. Uygulama bölgesine enjekte edilerek uygulanan botox; kırışıklıkların tedavisinde, yüz bölgesindeki sarkmaların giderilmesinde sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. 

Bortox uygulaması genellikle alında oluşan yatay çizgilerin, dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların ve iki kaş arasında oluşan kırışıklıkların giderilmesinde uygulanmaktadır. Bununla birlikte kaz ayaklarının giderilmesinde de sıklıkla tercih edilmektedir. 

Kaz Ayakları Neden Oluşur? 

Kaz ayaklarının oluşum nedenlerinin başında yaşlanma gelmektedir. Elbette cilt zamanla deforme olmakta, elastik özelliğini kaybetmekte ve bunun sonucunda da kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmektedir. Kaz ayaklarının ileri yaş faktörü haricindeki nedenleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar
  • Sıklıkla yapılan mimikler (kaş çatma, gülme)
  • Güneş ışınlarına maruz kalma
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Kuru cilt
  • Uyku düzensizlikleri
  • Hormonal değişimler (gebelik, menopoz gibi) 
  • Gözleri kısarak uzun süre ekrana bakmak

Kaz ayakları zamanla herkeste oluşabilecek şikayetlerdir. Ancak bu durumun geciktirilmesi ve önlenmesi için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Uyku düzenine dikkat etmek, cildin nemlenmesini sağlamak, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak ve aynı zamanda yaşam tarzını sağlıklı bir şekilde oluşturmak bu noktaların başında gelmektedir. 

Kaz Ayakları Botox ile Nasıl Giderilir? 

Kaz ayaklarının botoxla giderilmesi tek başına tercih edilebilmekle birlikte diğer yüz estetiği uygulamaları ile de kombine edilen uygulamalardandır. Kaz ayaklarına enjeksiyon yöntemi ile uygulanan botox; 2 hafta içinde etki etmekte ve uygulamanın etkisi ile bölgedeki kaslar rahatlamaktadır. Böylece çok daha genç ve dinç bir yüz ifadesine sahip olunabilmektedir. 

Kaz ayaklarına uygulanan botox işlemi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 3 ila 6 ayda bir tekrarlanmaktadır. 

Kaz Ayaklarının Giderilmesinde Botox İşlemi Kimlerde Uygulanır? 

Günümüzde erkekler de kadınlar kadar fiziksel görünümlerine dikkat etmektedir. Estetik uygulamalar son yıllarda kendini daha iyi ve mutlu hissetmek isteyen her insanın başvurabileceği güvenilir ve konforlu işlemler haline gelmiştir. Bu doğrultuda en sık başvurulan botox işlemi; günümüzde kaz ayaklarının tedavisinde de sıklıkla uygulanmaktadır. 

Kaz ayakları hem kadınlarda hem de erkeklerde açığa çıkabilen problemlerdir. Bu problemin giderilmesi amacı ile başvurulan doktorun alanında tecrübeli ve uzman olması gerekmektedir. Aksi halde her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de botox işleminde de birtakım risk faktörleri bulunmaktadır ve çeşitli komplikasyonlar yaşanabilmektedir.

Botox Sonrası Kaz Ayakları

Botox işlemi sonrasında göz çevresinde hafif derecede gerginlik hissedilebilmektedir. Bu durum normal ve geçici olarak kabul edilmektedir. Uygulamadan yaklaşık 2 hafta sonra ise kaz ayakları ortadan kalkacak ve daha genç bir görünüme kavuşulacaktır. Yaşlanma etkisi ile yer çekimine yenik düşen göz çevresi ve kaşlar da botox uygulaması etkisi ile çok daha estetik bir görünüme kavuşacaktır