Dermabrazyon İşlemi

Dermabrazyon İşlemi

<p>Dermabrazyon, ciltteki düzensizlikleri, yara izlerini ve kırışıklıkları azaltmak için özel bir motora bağlanan taşlama uçları yardımıyla cildin adeta zımparalanarak mekanik olarak soyulma işlemidir.</p>

Dermabrazyon, ciltteki düzensizlikleri, yara izlerini ve kırışıklıkları azaltmak için özel bir motora bağlanan taşlama uçları yardımıyla cildin adeta zımparalanarak mekanik olarak soyulma işlemidir. Dermabrazyon sırasında, derin izler ve tüm üst cilt tabakası (epidermis) soyulurken, alt tabakanın (dermis) bir kısmı bırakılır. Deri, substratın geri kalan bölümündeki hücreler tarafından yeniden üretilir. Böylece yeni oluşturulan cilt daha yumuşak ve daha düzgün hale gelir.

Dermabrazyon ve Diğer Soyma Prosedürleri Arasındaki Fark Nedir?

Dermabrazyon mekanik bir işlemdir. Genellikle lokal veya geniş alanda ise, genel anestezi altında yapılmaktadır. Kimyasal peeling sırasında anesteziye gerek yoktur. En derin kimyasal peeling dermabrazyondan daha derinlemesine temizlik yapmaz. Lazer, ışın kullanan bir soyma işlemidir. Laserle soyma etkisi daha sınırlıdır. Dermabrazyon, diğer yöntemlere göre daha çok tercih edilir, çünkü ergenlik sivilceleri ve travmanın neden olduğu izlerin düzeltilmesinde en iyi sonuçları verir.

Dermabrazyondan önce, aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatarak kanamayı artıran ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyattan 1-2 hafta önce sigara içilmemelidir. Aktif akneleriniz varsa, dermabrazyon aktif enfeksiyon giderilinceye kadar ertelenmelidir.

Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

Dermabrazyon, uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Dermabrazyon genellikle yalnızca sorunlu bölgeye değil, aynı zamanda sorunlu bölgeyi de içeren tüm yüz bölgesine uygulanır. Örneğin, alnındaki küçük bir yara izi için tüm alına dermabrazyon uygulanmalıdır. Bunun amacı, ton farkını önlemek ve düzgün bir görünüm sağlamaktır. İşlem yaklaşık 1 - 1.5 saat sürer. Birkaç seans uygulanması gerekebilir. Uygulama, ucundaki elmas taşı veya zımpara kağıdını hızlı bir şekilde döndüren bir motor kullanılarak gerçekleştirilir. Uygulamadan sonra şişlikler oluşabilir. Hasta, özellikle katı yiyecekleri çiğnerken ağrı hissedebilir. Ödem birkaç günden sonra inmeye başlar. Uygulama alanında kabuklanma meydana gelebilir. Erkeklerin birkaç gün boyunca tıraş olmaması önerilir.

Dermabrazyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dermabrazyondan sonra, ince gazlı bezler yaranın üzerine yerleştirilir. İşlemin derinliğine bağlı olarak 7-14 gün arasında yeni hücrelerin gelişimi tamamlanır ve yaraya yapışık olan bu gazlı bezler dökülür. 2. haftanın sonunda iş hayatına dönülebilir. Ancak güneş koruyucular çok ciddi şekilde kullanılmalıdır. Dermabrazyon etkisi 3 ay sonra ortaya çıkar. 4-6 hafta süreyle işlem yapılan yerlerde kızarıklık oluşabilir. Dermabrazyon, sivilce izleri ve travma izleri tedavisinde deri düzensizliklerini azaltmak için bir yöntem olarak özellikle tercih edilir. Bu durumlarda, 6-8 ay içinde 2-3 seans uygulanarak daha etkili sonuçlar alınabilir. Ten rengi tamamen normal olana kadar 6-12 ay doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak önemlidir.

Dermabrazyon Herkese Uygulanabilir mi?

Dermabrazyon her yaştan kadın ve erkeğe uygulanabilir. Bununla birlikte, yaşlı insanlar dermabrazyondan sonra daha yavaş iyileşir. Koyu tenli insanlar dermabrazyondan sonra kalıcı renk değişikliği ve lekelenme yaşayabilirler. Bu nedenle, bu hastalar için dermabrazyon yerine başka tedavi seçenekleri düşünülebilir. Hassas ve alerjik bir cilde sahip kişiler de, dermabrazyondan sonra alerjik cilt reaksiyonları gelişebilir.

Dermabrazyonun Etkisi Kalıcı mıdır?

Dermabrazyon, aslında Estetik, Plastik Rekonstrüktif Cerrahide uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Özellikle bozulmuş cilt tabakaları soyularak düzeltilir. Bu işlem ameliyatta kullandığımız özel aletlerle cildin, herkesin bildiği zımparalama aletleri ile sıyrılması gibi düşünülebilir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen küçük sivilce ve yara izlerinin dermabrazyonu, cildin normal seviyesini ve yüksekliğini yeniden oluşturur. Dermabrazyon işleminden sonra bu izlerin yok olması elbette kalıcı olacaktır.