Dermabrazyon

Dermabrazyon

<p>Dermabrazyon ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır. Kişi arzulanan sonucun mükemmeliyet değil düzelme olduğunu akılda tutarak ameliyat sonrası daha iyi görünmek ve daha iyi hissetmek konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.</p>

Dermabrazyon ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır. Kişi arzulanan sonucun mükemmeliyet değil düzelme olduğunu akılda tutarak ameliyat sonrası daha iyi görünmek ve daha iyi hissetmek konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır. Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararlılıktır. Dermabrazyon ameliyatı görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize güveninizi tazeleyebilir; fakat gerisi size kalmaktadır. Muayene ettikten sonra cerrah, sizinle, yöntemle ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri tartışacaktır. Düzelmenin derecesi yaş, kalıtım, kemik yapısı, derinin kişisel özellikleri alkol, sigara kullanımı, beslenme, alışkanlıklar gibi etkenler tarafından belirlenir. Bu faktörler, bir dereceye kadar operasyonun ne kadar etkili olacağını da belirler. 

Dermabrazyon 

Dermabrazyon çoğunlukla, kazalar veya daha önce uygulanan operasyonlar sonucu kalan izleri ve ağız kenarında görülen ince yüz kırışıklıklarını düzeltmek için uygulanır. Dermabrazyon , bazen keratoz denen kanser öncesi oluşumları çıkartmak için de yapılabilir. Dermaplaning derin akne izlerini tedavi etmek amacıyla çok sık uygulanan bir yöntemdir. Dermabrazyon ve dermaplaning uygulamalarının her ikisi de, küçük bir cilt bölümüne veya tüm yüz üzerine uygulanabilirler. Sadece tek prosedür olarak uygulanabilmenin yanı sıra, yüz germe, iz düzeltme veya kimyasal yöntemle yapılan cilt soyma (sıyırma) işlemleri ile birlikte kullanılabilirler. Cildinizi yenilemek (rötuşlamak) için bir operasyon geçirmeyi düşünüyor iseniz, bu bilgiler uygulamanın, hangi durumlarda yararlı olacağı, nasıl yapıldığı ve ne tür sonuçlar beklenebileceği konusunda size ışık tutabilirler. 

Dermabrazyon İçin En İyi Adaylar

Dermabrazyon ve dermaplaning görünümünüzü olumlu etkileyebilir ve kendinize olan güveninizi arttırabilir. Ancak, her iki tedavi de tüm izleri ve kusurları yok edemez veya yaşlanmanızı önleyemez. Cilt onarımı tedavisine başlamaya karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda dikkatle düşünmeli, bunları doktorunuz ile konuşup tartışmalısınız. Her yaşta kadın ve erkekler, genç veya yaşlı erişkinler dermabrazyon ve dermaplaning işlemlerinden yararlanabilirler. Yaşlı kişiler daha yavaş iyileşebilirler. Ancak, yaştan daha önemli olan faktörler, cildinizin tipi, rengi ve medikal (tıbbi) geçmişinizdir. Siyah deri, Asya tipi deri ve diğer koyu deri rengi olan kişilerde, deri onarımı tedavisi sonucu kalıcı olan renk değişimleri ve lekelenmeler görülebilir. Allerjik döküntüler veya başka cilt reaksiyonları yaşayabilen kişiler ya da sık sık uçuk çıkaran kişiler bu durumların alevlendiğini gözleyebilirler. Eğer cildinizde çiller varsa tedavi edilen bölgede yok olduklarını göreceksiniz. 

Pek çok plastik cerrah, aknenin aktif olduğu safhalarda (enfeksiyon riski daha fazla olacağı için) tedaviye başlamak istemezler. Radyasyon tedavisi, kötü bir yanık veya daha önce yapılmış olan kimyasal soyma işlemi geçirmiş olmanız da tedaviye başlamaya engel olan faktörler arasında sayılabilir. 

Tüm Operasyonlar Bazı Riskler Ve Tahmin Edilemeyen Sonuçlar Taşır

Dermabrazyon ve dermaplaning, uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulandığı takdirde güvenli olan prosedürlerdir. En çok rastlanan risk, deri pigmentasyonunda (deri renginde) görülen değişikliktir. Operasyondan sonraki günler ve aylar içinde, güneşe maruz kalma sonucu olarak sürekli bir cilt koyulaşması görülebilir. 

Diğer yanda, bazı hastalar ise tedavi edilen cilt bölgelerinin biraz daha açık renkli ve lekeli bir görünüm taşıdığını gözlerler. Operasyondan sonra minik beyaz noktalar oluşabilir. Bunlar genellikle, kendiliklerinden yok olurlar veya aşındırıcı bir ped ya da sabun kullanılarak yok edilirler. Nadir olarak, bir cerrah tarafından alınmaları gerekir. 

Gözeneklerinizde genişleme görülebilirse de, bu genişleme şişler inince normal boyutlara döner. Deri onarımı tedavilerinde enfeksiyon ve iz kalması çok nadir rastlanan durumlar olmasına karşın, olasıdır. Bazı kişilerde artmış iyileşme dokusuna rastlanır. Bunlar genellikle izleri yumuşatan steroid ilaçların sürülmesi veya enjekte edilmesi ile tedavi edilirler. Yetkin bir plastik cerrah seçerek, onun tavsiyelerini yakından izlemek riskleri aza indirebilmenizi sağlar. 

Operasyonun Planlanması

Bu tedavilerin yetersiz eğitime sahip kişiler tarafından yapılıyor olması, sizin bu konularda eğitilmiş ve deneyimli bir doktora (genellikle, plastik cerrah veya dermatolog) başvurmanızı önemli kılmaktadır. 

Sonuçta Dermabrazyon ve dermaplaning vücudunuzun en çok görülen kısmı olan yüzünüzü ilgilendirmektedir. İlk randevunuzda, beklentilerinizi doktorunuzla açık olarak konuşunuz. Aklınıza gelebilecek soruları ve endişelerinizi kendisi ile paylaşınız. Doktorunuz da, sizinle aynı şeffaflıkla konuşup, prosedürü ve sonuçları etkileyebilecek olan faktörleri anlatacaktır. 

Bunlar arasında: yaşınız, cildinizin durumu ve daha önce geçirmiş olduğunuz plastik cerrahi operasyonlarını sayabiliriz. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi değerlendirecek, rutin bir muayene yapıp, yüzünüzün resmini çekecektir. Size prosedürün detaylarını anlatacak, risk ve yararlarını, iyileşme sürecini ve maliyetini kapsayan bilgiler verecektir.

Operasyona Hazırlanmak

Doktorunuz operasyona hazırlanmanız konusunda talimatlar verecektir. Bunlar, yemek içmek, aspirin ve kan pıhtılaşmasını engelleyen diğer ilaçları alıp almamanız konularını kapsar. Operasyon öncesinde, cildinizin bakımı ile ilgili özel hususlar size söylenecektir. Sigara kullanıyor iseniz, operasyon öncesi ve sonrasında birkaç hafta süreyle bırakmanız istenecektir; çünkü sigara cildin kan dolaşımını azaltarak, iyileşmeye engel olur. Hazırlık yaparken, sizi operasyon sonrasında eve götürecek birinin olmasını ve gerektiğinde bir, iki gün yardımcı olmasını sağlamanızda yarar vardır. 

Operasyon Nerede Yapılacak?

Tedavi hastanede, ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Genellikle, hastanede kalmayı gerektirmez. Ancak, çok geniş çaplı bir tedavi yapılacak ise hastaneye yatmanız gerekebilir. 

Anestezi Türleri

Dermabrazyon ve dermaplaning tedavi edilecek olan bölgeyi uyuşturan, lokal anestezi altında uygulanabilir. Operasyon sırasında uyanık olmanıza karşın, kullanılan yatıştırıcılar ile gevşemiş olacağınızdan rahatsızlık hissetmazsiniz. Daha ciddi vakalarda, doktorunuz genel anestezi kullanmak isteyebilir. Bu durumda tüm uygulama süresince uyku halinde olursunuz. 

Operasyon

Dermabrazyon ve dermaplaning oldukça hızlı uygulanabilir. Tedavi edilecek olan yörenin genişliğine bağlı olarak, birkaç dakikadan, yarım saat veya bir saate kadar süren bir zaman gerekebilir. Geniş cilt bölgelerinin tedavisi durumunda veya izlerin derin olması halinde, prosedürün bir kereden fazla yapılması veya birkaç etapta uygulanması da sık görülen bir olasılıktır. Dermabrazyon sırasında, cerrah cildin en üst tabakasını sert bir tel fırça ile veya elmas parçaları ile doldurulmuş, dönen yuvarlak bir tambur (frez) takılı olan motorlu bir aletle sıyırır. Cerrah, sıyırma işlemine, kırışıklıkları veya yara izini en az görünür duruma getirebileceği, güvenli bir seviyeye inene kadar devam edebilir. Dermaplaning prosedüründe ise, cerrah dermatome denilen bir aletle çalışır. Elektrikli traş makinasına benzeyen, dermatome, ileri geri gidip gelen ve titreşen bir bıçak ile ciltteki kraterlerin veya diğer kusurların çevresindeki derinin en üst tabakasını eşit olarak sıyırır. Bu sıyırma işlemi, en altta kalan akne izinin, çevre deri ile daha eşit bir konuma gelmesine kadar devam eder. Operasyon sonrasında, doktorunuz cildi türlü şekillerle tedavi edebilir. Merhemler, ıslak ve yapışkan bandajlar, kuru tedaviler veya bunların kombinasyonu kullanılabilir. 

Operasyon Sonrası

Prosedür sonrasında, cildiniz oldukça kırmızı ve şiş olacaktır. Yemek yemek ve konuşmak zor olabilir. Sızlama, yanma ve acı hissedebilirsiniz. Hissedebileceğiniz ağrılar doktorunuz tarafından önerilen ilaçlarla kontrol altına alınacaktır. Şişmeler birkaç gün sonra ya da bir hafta içinde inmeye başlarlar. Çocukken düştüğünüzde oluşan sürtünme yaralarını hatırlamanız, bu operasyon sonrasında hissedebilecekleriniz konusunda size fikir verebilir. Yara iyileşmeye başlayınca üzerinde bir kabuk oluşacaktır. Pembe, sıkı ve yeni bir tabaka deri oluşumu sonucunda bu kabuk düşecektir. 

Yeni deri oluşmaya başladığında yüzünüz kaşınabilir. Doktorunuz sizi rahatlatmak için bir merhem verecektir. Operasyondan sonra merhem hemen sürülürse, yara hemen hemen hiç kabuk bağlamaz. Doktorunuz operasyon sonrasında, cildinizin bakımı ile ilgili detaylı talimatlar verecektir. Erkekler için bu talimatlar arasında, traş olmayı bir süre ertelemek, daha sonra da elektrikli traş makinası kullanmak olacaktır. Doktorunuzun talimatlarını iyi anlayıp, onlara sadık kalmak en olumlu iyileşmeyi sağlamak açısından çok önem taşır. Tedavi edilen bölgenin iyi olması gerekirken daha köyüye gittiğini gözlerseniz, örneğin kızarıklıklar çok artar, kabarır ve kaşınırsa, bu anormal yara izlerinin oluşmaya başladığının işaretidir. Doktorunuza derhal haber vermeniz ve tedavinin hemen başlaması gerekir. 

Normale Dönüş

Yeni cildiniz, birkaç hafta süreyle biraz şiş, hassas ve parlak pembe bir renkte olacaktır. Bu süre içinde normal aktivitelerinize geri dönmeye başlayabilirsiniz. İki hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Doktorunuz iki hafta süreyle yüzünüze gelebilecek olan darbelerden kaçınmanızı önerecektir. Daha aktif olan sporlar, özellikle, topla uygulanan sporlardan 4-6 hafta arası uzak durmalısınız. Yüzerken kapalı havuzları tercih etmeli, güneş ve rüzgardan uzak kalmalısınız. 4 hafta süreyle yüzünüzü havuzun klorlu suyuna sokmamalısınız. Yüzünüzde bir kızarıklık olmadan alkol alabilmeniz için en az 3-4 hafta geçmesi gerekmektedir. Hepsinden önemli olan, cildinizi 6-12 ay süreyle, pigment 'lerin (cilde renk veren maddelerin) tümünün cildinize geri gelmelerine kadar, güneşten korumanızdır. 

Yeni Görünümünüz

Deri onarım tedavileri, cildinizin yüzeyinde çok önemli ve olumlu değişiklikler yaratabilir, ancak kesin sonuçları görebilmeniz bir süre alacaktır. Yüzünüzün pembe renginin açılması 3 ay kadar sürer.

ONAM FORMU

Bu operasyona ait onam formu için tıklayınız