Burun Estetiği Tasarımı

Burun Estetiği

<p>Burun estetiği, en çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri olmakla birlikte oldukça karmaşık; planlama, ameliyat süreci ve ameliyat sonrası bakım süreçlerinde ayrıntılı bir operasyondur.</p>

Burun estetiği, en çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri olmakla birlikte oldukça karmaşık; planlama, ameliyat süreci ve ameliyat sonrası bakım süreçlerinde ayrıntılı bir operasyondur.

Burun organı fonksiyonel ve estetik anlamda oldukça önemlidir. Solunum sisteminin başlangıcı ve koku duyusunun alınmasında etkin olan burun; yüz bölgesinin merkezinde olması sebebi ile de estetik bağlamda önemsenmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatına Kimler Başvuruyor?

Burun; kemik ve kıkırdak dokudan oluşan bir yapıdır. Bazı kişiler doğumsal ya da çeşitli travmalara bağlı olarak burun eğriliği yakınmaları yaşamaktadır. Bununla birlikte yüz bölgesindeki diğer organlara oranla çok büyük ya da çok küçük buruna sahip olan kişiler de bulunmaktadır. Aynı zamanda kişi burun şeklinden memnun olmayabilmektedir. Bu kişilerin tamamında burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Burun estetiği ameliyatına 18 yaşını doldurmuş kadın ve erkekler başvurabilmektedir. Ancak ekstrem durumlarda (kaza, burun kemiğinin kırılması) gibi durumlarda daha küçük yaşlarda da burun estetiği ameliyatına ebeveyn onayı ile başvurulabilmektedir.

Burun Estetiği Planlaması

Burun estetiği ameliyatı; üç önemli süreç gerektirmektedir. Bunlar; burun estetiği ameliyatı planlaması, ameliyat süreci ve ameliyat sonrası iyileşme sürecidir. Burun estetiği ameliyatında planlama günümüzde 3 boyutlu tasarım cihazları ile çok daha nitelikli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiği planlamasında öncelik burun organının işlevsel özelliklerinin yitirilmemesine, nefes almayı engellememesine, koku duyusu kaybının yaşanmamasına dikkat edilmektedir. Bu süreçte burun estetiği yaptıracak olan kişinin estetik ve işlevsel açıdan yakınmaları ve istekleri ile burunda uygulanabilecek işlemler değerlendirilmekte; ameliyatı yapacak doktor ile hasta ortak paydada buluşmaktadır.

Burun estetiği planlaması sırasında ameliyat olacak kişinin beğendiği burun şeklinin görsel örneğini göstermesi isteklerini çok daha somut bir şekilde anlatmasına yardımcı olacaktır.

Burun Estetiğinde Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiğinde uygulanan işlemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Burun büyütme: yüz bölgesine göre anormal derecede küçük olan burunlarda uygulanmaktadır.
 • Burun küçültme: yüz bölgesindeki diğer organlara göre anormal derecede büyük olan burunlarda uygulanmaktadır.
 • Burun eğriliğinin düzeltilmesi: burun kemiğinde eğrilik bulunması durumunda uygulanmaktadır.
 • Burun ucu kaldırma: burun ucunun düşük olması durumunda uygulanmaktadır. Bu işlem ile kişinin yüz ifadesinde önemli derece olumlu değişimler gözlemlenmektedir.
 • Burun kanatlarının küçültülmesi: burunun her iki yanındaki burun kanatlarının aşırı büyük olması durumunda uygulanmaktadır.
 • Burun deliklerinin daraltılması: büyük olan burun deliklerinin küçültülmesi amacı ile uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında Uygulama Süreci

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu ameliyatın süresi uygulanacak işleme ya da işlemlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de yaklaşık 2 saat sürmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak da aynı gün ya da ameliyat gününden bir gün sonra taburcu edilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı modern tıp olanakları ile birlikte açık ve kapalı şekilde uygulanabilmektedir. Bu uygulama sonrasında iyileşme süreci oldukça önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatının başarılı bir şekilde sonlandırılması, hastanın arzu ettiği burun şekline kısa sürede konforlu bir şekilde kavuşması bakımından burun estetiği ameliyatından sonraki iyileşme süreci büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ameliyatı uygulayan doktorun tavsiyelerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir.
 • Reçetedeki ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.
 • Burun ve yüz bölgesi özellikle ameliyattan sonraki ilk aylarda travmatik olaylardan maksimum derecede korunmalıdır.
 • Ameliyat sonrası erken dönemde güneş ışınlarına direk maruz kalmaktan kaçınılmaktadır.
 • Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Alerjik reaksiyona neden olabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.