Botoks

Botoks

<p>Botoksun yardımıyla ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler geçici olarak yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi yaklaşık 3-6 aydır. Hareketin süresi kişiden kişiye değişir.</p>

Botoksun yardımıyla ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler geçici olarak yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi yaklaşık 3-6 aydır. Hareketin süresi kişiden kişiye değişir. Bu süre, kişinin yaşına ve uygulanan bölgenin durumuna göre değişir. Hamile ve emzikli kadınlar hariç hemen hemen herkese Botoks tedavisi uygulanabilir.

Alın, göz bölgesi (kaz ayakları), kaşlar, burun, dudaktaki ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıklıklar ve boyun derisindeki veya dekolte bölgesindeki kırışıklıklar için botoks uygulaması yapılabilir. Kaşlar ve burun tarafındaki çizgilerden kaynaklı olarak öfkeli yüz ifadesi meydana gelebilir. Botoks, yüz kaslarının bu kısımlarında büzülmesini, yorgun, kızgın ve hüzünlü yüz ifadelerini engelleyerek, buruşuk, genç, daha güçlü yüz ifadelerini ortaya çıkarabilir. Botoks tedavisi, yüz kaslarının anatomisini bilen deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks uygulamasının kalıcı olmayan, geçici yan etkileri olabilir. Botoks kullanımı uzun süredir uygulanan bir yöntemdir ve şu ana kadar resmen ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Kabul edilemez doz ve yanlış kullanım, kesinlikle hiçbir şey yapılmamasına rağmen geçici yan etkilere neden olabilir. Botoks toksini vücuda zarar vermeyen dozlarda kullanılır, kullanımı çok güvenlidir, yan etkileri neredeyse fark edilemez. En sık görülen yan etki, küçük morluklar olabilir, ancak ince iğnelerle yapılan enjeksiyonlar ile bu etki de azaltılır. Yan etki olarak kabul edilebilecek bir diğer faktör, göz kapağı ve kaş düşmesidir. Bazen göz kapakları tek taraflı olarak düştüğünde göz damlası kullanmak gerekebilir. Ayrıca, uygulamanın bir sonucu olarak asimetrik kaş kaldırma da görülebilir.

Botoks Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Bazen hastalar daha önce yaptırdıkları botoks uygulamalarından pişman olabilir. Bunun en önemli nedeni botoks yapan kişilerin uzman olmamasıdır. Aynı zamanda açıkta kalan enjeksiyonların kullanılması sebebiyle tedavinin aksaması da başarısız bir uygulama sebebidir. Botoksun çok fazla yapıldığı merkezlerde uzmanlar tarafından bu işlemin yapılması gerekir. 

Botoks uygulandıktan sonra hastalar bazen istenen sonucu alamayabilir. Botoks etkisi 15 gün sonra tamamen ortaya çıkar. Bu yüzden, 15 gün sonraki kontrolda gerekirse rötuş yapılabilir. 

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyonu çok ince ucu olan iğneler kullanılarak yapılır. Enjeksiyon sırasında çok az ağrı hissedebilirsiniz. Gerekli bölgelere botoks enjekte edildikten sonra yüz kaslarının hareketleri veya terleme yakınmaları azalır. Botoks uygulandıktan 3-5 gün sonra sonra, etkisi kademeli olarak artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklık giderildikten sonra en az iki hafta etkileri göremeyebilirsiniz. Bu süre zarfında, işlem gören alanlarda asimetri veya düzensizlikler gözlenebilir. 

Botoks işleminin etki süresi 3-6 aydır. Düzenli olarak iki yıl boyunca botoks uygulanan kişiler, aynı şekilde çalışmaya devam ettiklerinde, yüz kaslarında önemli bir zayıflama ve dinamik çizgilerde daha kalıcı bir azalma gözlenir. Bu nedenle, ikinci yıldan sonra daha uzun aralıklarla botoks uygulamak yeterli olabilir. Botoksun uygulandığı kasların tepkisini arttırmaya yardımcı olduğu için, bu süre boyunca tedavi edilen bölgeleri aktif olarak temizlemek yararlı olacaktır.

Botoks Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoksun temelde üç kullanım alanı vardır:

  1. Botoksun Tıbbi Bozukluklarda Kullanımı: Botoks ilk başta tıbbi bir ürün olarak serbest bırakılmıştır. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılmasıydı. Bu durumlarda kullanımı devam etmektedir. Ayrıca, botoks, tek taraflı yüz spazmı, yüz felci, aşırı terleme, vücudun farklı bölgelerinde kas spazmı, migren ve serebral palsi ve boynun yanlarındaki kas spazmı için kullanılabilir.
  2. Botoksun Kozmetik Amaçla Kullanımı: Botoks, kozmetik alanında kullanıldıktan sonra ün kazanmıştır. Dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi uygulamalarla birlikte de kullanılabilmektedir.
  3. Botoksun Terlemeye Karşı Kullanımı: Özellikle koltukaltı, el ve ayaklardaki aşırı terleme yakınmalarında da botoks etkin şekilde kullanılmaktadır.