Alın Germe ve Kaş Kaldırma İşlemleri

Alın Germe ve Kaş Kaldırma İşlemleri

<p>Alın ve kaşlar yüzün en etkili parçalarındandır. Sadece gözler ve alın bile bir insanın mutlu, meraklı, şüpheli, endişeli, kızgın ve düşünceli olup olmadığını gösterebilir. Yüzün başka hiçbir kısmı bu iletişimi sağlayamaz.</p>

Alın ve kaşlar yüzün en etkili parçalarındandır. Sadece gözler ve alın bile bir insanın mutlu, meraklı, şüpheli, endişeli, kızgın ve düşünceli olup olmadığını gösterebilir. Yüzün başka hiçbir kısmı bu iletişimi sağlayamaz. İnsanlar yaşlandıkça, alnı ve kaşları kasılır ve hatta kırışabilir. Yerçekiminin yıllar içindeki etkileri ve yüz kaslarındaki azalmalar, yüzün üst kısmı olarak tanımladığımız alın ve kaşlarda bazı deformasyonlara neden olur. Bu durum yorgun ve yaşlı bir görünüme yol açar. Bu amaçla alın germe ve kaş kaldırma işlemi yapılarak gençleşme desteklenebilir. Sonuç daha yumuşak kaşlar ve daha genç bir görünümdür. Plastik cerrahınız size durumunuz için en iyi seçeneği sunacaktır.

Alın ve Kaş Kaldırma

Alnın gerilmesi işlemleri iki şekilde gerçekleştirilir; klasik alın germe ve endoskopik alın germe işlemleri.

Klasik Alın Germe İşlemi: Kafa derisinden bir kesi atılarak yüzün alın bölgesinden gerilmesi sağlanır. Ameliyat genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Daha kesin olarak bir sonuç alınmak istenirse kulağın arkasından bir kesi açılır ve kesi diğer tarafa çekilir. Bu alana dikiş uygulanır. Kanama kontrol edilir. Bu geçmişte uygulanan bir tekniktir. Alnın gerilmesi sürecinde kaşlara da müdahale edilir. Bu işlemi yaptırabilmek için bazı şartlar da vardır. Kaşlar çok yüksek olmamalı ve çok az olmamalıdır. Kaş kaldırma estetiği ile yeni ve modern bir estetik görünüm elde edebilirsiniz.

Endoskopik Alın Germe İşlemi: Bu, plastik cerrahi alanındaki en büyük gelişmelerden biridir ve son 10 yılda yüz gençleşmesinde kullanılır. Avantajları, uzun insizyon yapmak yerine, küçük insizyonlarla işlemi tamamlamaktır. Hızlı geri dönüş gibi kusurlara karşı daha az yara izi bırakmaya ve korunmaya çalışılır. Ameliyat genelde 1,5 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası cerrahi izleri görünmeyecektir. Saçtaki küçük dikişler kimse tarafından fark edilmez. Tüm işlem bu küçük kesilerden girilerek gerçekleştirilir. Kesiklerden birisine küçük bir optik kamera yerleştirilir ve üzerinde çalışmak istediğiniz alan bu şekilde izlenerek işlem gerçekleştirilir. 

Alın Germe Ameliyatı Sonrası

Postoperatif dönemde çok fazla ağrı olmamasına karşın, özellikle 24 saat sonra göz çevresinde şişlik ve morarma meydana gelir. Bu ödemler genellikle bir hafta içinde kaybolur. Günlük hayatınızı etkilemez. Biraz sızlama görülmesi mümkündür. Genellikle on gün içinde günlük hayata geri dönülebilir. Ayrıca, dokular iyileşene kadar saç boyanmamalıdır. 

Alnın gerilmesi işleminin, botoks gibi belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmez. Alın bir kez gerilirse, tekrarlanmasına gerek olmaz. Alnın gerilmesi için bir işlem yapılsa bile, kişi yaşlanmaya devam edecektir. Bu nedenle, alın bölgesinin her zaman çok gergin kaldığı söylenemez. Söyleyebileceğimiz tek şey, alın germe ve kaş kaldırma ameliyatı sonrası önceki durumunuza asla geri dönmenizin çok uzun süreceğidir. 

Ameliyat Sonrasında İz Kalır mı?

Klasik teknikler genellikle saç derisinde kaldıklarından saç çizgisinin 5-6 cm arkasından görünmez. Alnın endoskopik olarak gerilmesi ile daha küçük kesiler yapılır. Sonuç olarak, diğer tekniklerle karşılaştırıldığında, bu teknik çok daha az iz bırakmaktadır. Her yöntemin izleme, alın genişliğinin değişme hızı ve tutma süresi gibi diğer parametrelerle karşılaştırıldığında avantajları ve dezavantajları vardır. Yöntem seçimi yüzün yapısına ve hastanın beklentilerine bağlıdır.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma İşlemi Kimlere Yapılır?

Kaş yapısı cinsiyete göre değişir. Kadınlar daha kavisli kaşları sever. Kaşlar, belli oranlara ve açılara göre göz ve burun ile uyum içinde olmalıdır. Alçak görünümlü kaşlar hem yapısal hem de yaşlanmaya bağlı olarak kişiye mutsuz ve yorgun bir görünüm verir. Kaşların dış kenarının düşüklüğü, yüzü üzgün ve yaşlı gösterir. Kaşları normal şekillerine ve açılarına getirmek, alın germe ve kaş kaldırma ile gözler vurgulanabilir.